ترانسمیتر, فشار سنج

بهترین فشار سنج های بازار

بهترین فشار سنج های بازار

بی شک کنترل کردن میزان فشار خون یکی از مهم ترین امور برای افراد پس از سن ۴۰ سالگی می باشد. از آن جایی که برای استفاده از این ابزار های دیجیتالی به پزشک نیازی نیست و در منازل نیز قابل استفاده می باشند، کیفیت و میزان دقت در آن ها اهمیت مضاعف پیدا می کند. در صورت نمایش دادن اطلاعات غلط این احتمال وجود دارد که اقداماتی به اشتباه صورت بگیرد و این موضوع می تواند بسیار خطرناک باشد. بدین ترتیب می توان نتیجه گرفت که کیفیت همواره مهم تر از دیگر قابلیت ها است. در این مقاله قصد داریم بهترین فشار سنج های موجود در بازار را به شما عزیزان معرفی کنیم.

دستگاه فشار سنج چیست؟

دستگاه اسفیگمومانومتر (sphygmomanometer) یا به بیان ساده تر دستگاه فشار سنج خون، ابزاری به منظور اندازه گیری میزان فشار خون می باشد. در صورتی که مشکل فشار خون داشته باشید، باید بسیار به این دستگاه توجه کنید. در واقع، در چنین شرایطی، اندازه گیری فشار خون به صورت منظم به یکی از امور روزانه شما تبدیل خواهد شد. فرض کنید که داروی کنترل فشار خون مصرف می کنید. در این صورت، باید همیشه از میزان فشار خون خود مطلع باشید و پس از اندازه گیری دقیق آن، به طور مرتب آن را ثبت کنید. بدون این اطلاعات صحیح و دقیق، پزشکان قادر نیستند دارویی که برای شرایط شما مناسب است تجویز کنند. عدم دقت در این موضوع می تواند حتی به مرگ و فوتی منجر شود. در تمامی نقاط جهان، حدود ۱۳ درصد از همه مرگ و میر ها به سبب فشار خون بالا رخ می دهند به طوری که طبق آمار رسمی، در ایالات متحده در هر ۳ نفر یک مورد به این عارضه دچار است.

خوشبختانه در حال حاضر برای افرادی که نیاز دارند فشار خون خود را تحت کنترل داشته باشند، انواع گوناگون دستگاه های فشار سنج موجود هستند که نسبتا ارزان و قابل حمل بوده و از دقت خوبی نیز برخوردارند.

انواع دستگاه های فشار سنج

به طور کلی فشار سنج ها را در دو نوع الکترونیکی (دیجیتال) و دستی طبقه بندی می کنند. اصلی ترین تفاوت میان این دو نوع عدم نیاز به برق و باتری در فشار سنج های دستی است. در ادامه کمی مفصل تر به این انواع خواهیم پرداخت:

الف) فشار سنج های دستی

استفاده از این نوع دستگاه فشار سنج خون به تمرین و آموزش قبلی نیاز داشته و به طور معمول توسط پزشکان و به صورت کلینیکی مورد استفاده قرار می گیرد. این فشار سنج ها خود به دو نوع تقسیم می شوند که در ادامه آن ها را شرح داده ایم.

۱. فشار سنج جیوه ای

فشار سنچ های جیوه ای شاید استاندارد ترین مدل فشار سنج ها باشند. میزان فشار خون در این دستگاه ها با توجه به ارتفاغ ستون جیوه ای که در آن تعبیه شده است اندازه گیری می شود. این ابزار به سبب دقت بالا، غالباً در ارزیابی بالینی بیماران پرخطر نظیر خانم های باردار و برای آزمایش های بالینی مواد مخدر به کار گرفته می شود.

۲. فشار سنج های آنیرید (عقربه ای)

نوع دیگر فشار سنج ها، دستگاه آنیرید یا عقربه ای است که مانند انواع جیوه ای بسیار رایج و متداول است. این فشار سنج ها علی رغم همتایان جیوه ای خود از نوع مکانیکی بوده و از شماره گیر برخورداند؛ بنابراین، به طور مرتب نیاز به درجه بندی و تنظیم کردن (کالیبراسیون) دارند. این دستگاه ها از نوع جیوه ای ارزان تر هستند و دلیل این هزینه کمتر دقت کمتر آن می باشد. فشار سنج های آنیرید می توانند از کالیبراسیون خارج شوند و اصلی ترین دلیل این موضوع تکان خوردن آن ها است؛ بنابراین، دستگاه هایی که روی پایه قرار دارند و یا روی دیوار نصب شده اند نسبت به این موضوع حساس نیستند.

ب) فشار سنج های دیجیتال

فشار سنج های دیجیتالی از روش اندازه گیری اسیلوسکوپ یا نوسان سنجی به منظور محاسبه میزان فشار خون استفاده می کند و برای فعالیت به برق و باتری نیاز دارند. این دستگاه ها طرز استفاده بسیار ساده ای دارند و نیازی نیست از قبل آموزش دیده باشیم. همچنین استفاده از آن ها در محیط های شلوغ و پر سر و صدا مانعی ندارد. فشار سنج های دیجیتال با دقت بسیار بالایی که دارند، میزان ضربان قلب و فشار خون متوسط بسیار دقیق اندازه گیری می نمایند؛ با این وجود، برای عده ای از بیماران از جمله کسانی که به آرترواسکلروز یا آریتمی مبتلا می باشند، محاسبات این دستگاه ممکن است چندان دقیق نباشد، بنابراین، استفاده از فشار سنج های دیجیتال برای این دسته توصیه نمی شود. در این شرایط بهتر است از یک فشار سنج دستی آن هم به کمک یک شخص آموزش دیده کمک بگیرید. در حال حاضر، در آخرین مدل های فشار سنج دیجیتالی، می توانید آن ها را از طریق اینترنت به گوشی موبایل خود متصل کنید تا اطلاعات مربوط به فشار خون شما را در حافظه تلفن همراهتان ذخیره کنند.

هنگام خرید فشار سنج به چه نکاتی باید توجه داشت؟

ابتدا بیایید فشار سنج به این مسئله بپردازیم که کدام نوع فشار سنج بهتر است. به طور کلی یک فشار سنج دیجیتال که توسط یک کمپانی معتبر تولید شده باشد از دستگاه های عقربه ای استفاده بیشتری دارد و مناسب تر است. در صورتی که به فناوری های جدید علاقه مند هستید، می توانید از فشار سنج های اندروید استفاده نمایید که از طریق اتصال اینترنت به تلفن همراه شما متصل می گردد. البته محصولات ساده قابل اعتماد تر بوده و پیشنهاد می کنیم در صورتی که به امکانات پیشرفته نیازی ندارید به همین محصولات ساده بسنده کنید.

بررسی برخی از بهترین برند های فشار سنج در بازار

۱. فشار سنج دیجیتال OMRON

این فشار سنج های دیجیتال محصول کشور ژاپن قادر به ذخیره نتایج تست های سابق را تا صد ها مرتبه در حافظه داخلی خود دارا می باشند و می توانند نسبت به فشار خون بالا و عارضه آریتمی هشدار دهند. فشار سنج های دیجیتالی OMRON تنها یک ابزار نسبت ساده جهت نمایش دادن میزان بالا یا پایین فشار خون نیستند و دارای انواع بسیار مختلفی می باشند. شما می توانید با توجه به این تنوع و بر مبنای نیاز های خود، دستگاهی با قابلیت هایی از جمله تنظیم فشار سنج با گوشی موبایل و مشاهده نتایج در اپلیکیشن مخصوص آن را که احساس می کنید برای شما مناسب است انتخاب نمایید.

۲. فشار سنج دیجیتال Beurer

Beurer یک شرکت آلمانی در زمینه تجهیزات پزشکی می باشد که برخی از فشار سنج های بازویی و مچی آن تا به اکنون موفق به دریافت نشان مهر کیفیت شده اند. تنها تعداد معدودی از دستگاه ها در جهان موفق به کسب این نشان گشته اند. بنابراین، شما می توانید کاملا از اعتبار و کیفیت بالای فشار سنج های این شرکت مطمئن شوید و به عنوان مصرف کننده از این بابت هیچ گونه نگرانی نداشته باشید. همچنین یکی از بهترین و با کیفیت ترین دستگاه های فشار سنج خون توسط کمپانی Beurer تولید شده است. Beurer BM55 تمام امکانات مورد نیاز شما برای کنترل فشار خون را دارا می باشد و توسط مؤسسات معتبر زیادی مورد تأیید قرار گرفته است. این دستگاه قادر است ضربان نامنظم قلب را تشخیص دهد و همچنین طراحی بسیار خوبی دارد. استفاده از آن نیز فوق العاده آسان می باشد و برای افراد بدون آموزش مشکلی ایجاد نخواهند کرد. کاف این فشار سنج نیز قابل تنظیم بوده و برای اکثر بازو ها قابل استفاده می باشد. افزون بر تمام این موارد، این دستگاه می تواند اطلاعات مربوط به دو کاربر را در خود ذخیره نماید.

۳. فشار سنج AND

این فشار سنج ها توسط شرکت AND واقع در ژاپن ساخته می شوند و دارای رتبه نخست در بازار جهانی می باشند.  فشار سنج AND مدل UA1020 یکی از بهترین دستگاه ها برای سجنش فشار خون و اولین و تنها مورد در جهان است که در کاف های خود از فناوری نانو استفاده کرده است. بنابراین، در ساخت کاف این محصول هیچ فنر و یا فلز ارتجاعی به کار نرفته است و به کمک فناوری نانو، به شکل گرد برای بازو طراحی شده است. شاید یکی از مهم ترین عملکرد های مربوط به دستگاه فشار سنج، همین کاف آن باشد که در UA1020، این موضوع به خوبی رعایت شده است.

جمع بندی و نکات نهایی

برترین برند های فشار سنج به وضوح سه موردی بود که در فوق ذکر کردیم که AND برای استفاده در درمانگاه ها و کلینیک ها، Beurer برای مصرف در منازل و OMRON برای هر دوی این موارد مناسب می باشند. البته سایر برند ها نیز محصولات بسیار با کیفیتی تولید می کنند که ممکن است با توجه به نیاز شما، برای خرید مناسب تر باشند. پیش از خرید حتما به نکات ذکر شده توجه فرمایید. دستگاه های فشار سنج بسته به نوع و کارایی خود دارای قیمت های متفاوتی می باشند و شما می توانید بر اساس میزان بودجه ای که در اختیار دارید و عوامل دیگری اعم از موارد استفاده، میزان دقت لازم و غیره فشار سنج مطلوبی را تهیه نمایید. در این مطلب به انواع فشار سنج پرداختیم و بهترین فشار سنج های بازار را معرفی کردیم.

0 Shares

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.