فشار سنج, مانومتر, ویکا

مانومتر ویکا

دستگاه­های مختلفی در صنعت مورد استفاده قرار می­گیرد. یکی از موضوعات مهم در زمینه­ی صنایع مختلف اندازه­گیری گازها و فشار است. بسیاری از مهندسین برای انجام فعالیت­های صنعتی خود نیاز به اندازه­گیری فشار دارند. یکی از ابزارها برای اندازه­گیری فشار, مانومتر است. مانتومتر یک فشارسنج مناسب برای صنایع هواشناسی, اتومبیل سازی و …. است. یکی از بهترین مدل­های مانومتر در بازار, مانومتر ویکا می­باشد که برند معروف آلمانی می­باشد. در ادامه توضیحاتی در مورد خصوصیات مهم مانومتر ویکا و انواع مانومترها توضیحاتی ارائه خواهیم داد.

مانومتر ویکا

همان­ طور که بیان شد یکی از موضوعات مهم در واحدهای صنعتی, اندازه­گیری کمیت فشار است. انتخاب تجهیزات برای اندازه­گیری دقیق فشار موجود در ظروف, یکی از مسائل بسیار مهم است. همچنین بیش­ترین میزان فشاری که یک مانومتر می­تواند اندازه­گیری کند؛ بسار حائز اهمیت است و مهندسین باید بتوانند فشار سیستم را اندازه­گیری کنند.  یکی از مانومترهای دقیق برای اندازه­گیری فشار, مانومتر ویکا است که همواره بر حسب میلی­متر درجه­بندی شده است.

برند آلمانی ویکا یکی از شناخته شده­ترین شرکت­های سازنده ابزار دقیق اندازه­گیری فشار, دما و… است. شرکت ویکا در زمینه­ی ساخت تجهیزات برای کنترل پروژه­های مختلف در جهان پیشتاز است و در حال حاضر در بیش از ۴۰ کشور مختلف شرکت و نمایندگی دارد و یک شرکت بین المللی محسوب می­شود.

معروف­ترین تجهیزات عرضه شده در شرکت ویکا, مانومتر, ترمومتر, ترانسمیتر و…. است.

انواع مانومتر ویکا

مانتومتر در حقیقت فشار گازی که در یک ظرف حبس شده است را اندازه گیری می­کند. مانومتر انواع مختلفی دارد و شکل­های ظاهری آن هم متفاوت است. مانومترها انواع مختلفی دارند که نحوه عملکرد هرگونه از مانومترهای ویکا متفاوت است که در زیر برخی از آن­ها را معرفی می­کنیم.

مانومتر ویکا  برودن یا بردن

مانومتر ویکا بوردن, به وسیله­ی یک لوله­ی تخت کار می­کند و تحت فشار وارد شده بر روی آن, این لوله متمایل است به سطحی دایره­ای شکل مقطعی مانند C تغییر شکل می­دهد و یا ممکن است لوله در حالت اولیه C شکل باشد؛ که بر اثر فشار وارد شده, حالت کششی آن افزایش پیدا می­کند و لوله تمایل به حالت خطی شکل پیدا می­کند و یک لوله راست شکل می­شود. این اعمال تغییر شکل لوله یک عامل مهم برای اندازه­گیری فشار است.

یکی از مهم­ترین عواملی که باعث می­شود اندازه­گیری فشار در مانومتر انجام شود؛  لوله برودن است. لوله برودن یکی از بخش­های مهم و یکی از عامل­های مهم در نحوه اندازه­گیری مانومتر است.

لوله برودن از یک لوله تخت یا C  شکل, ساخته شده است که یک سمت آن بسته شده است و یک سمت آن به نقطه­ی مورد نظر برای سنجش فشار متصل می­شود.  این مدل از فشارسنج­ها می­توانند ۳۰ تا ۵۰۰۰۰ پوند بر اینچ مربع را اندازه­گیری کنند. فشاری که از طرف آزاد آن وارد می­شود؛ حرکت می­کند و این فشار وارد شده به وسیله­ی یک اهرم به چرخ دنده­ای منتقل می­شود که از طریق آن, عقربه­ی بر روی صفحه, فشار مورد نظر را نشان می­دهد. جهت عقربه و میزان حرکت آن, به میزان انحنای لوله نیز وابسته است. مانومتر ویکا بوردنی, فشار گاز محبوس در ظرف را نسبت به فشار اتمسفر اندازه می­گیرد.

اگر فشار مورد نظر ما در زمان اندازه­گیری به طور سریعی پالس­های متغیری داشته باشد؛ از تجهیزات مکانیکی استفاده می­شود تا بتواند میانگین فشار موجود را مشخص کند. برای این کار, این قطعه مکانیکی, به وسیله­ی یک حفره محدودکننده در داخل لوله, یک وسیله­ی ارتباطی است که بین مانومتر ویکا بوردنی و فشار محبوس در ظرف قرار می­گیرد و مانع صدمه دیدن مانومتر ویکا  می­شود و از استهلاک چرخ دنده­های مانومتر ویکا  جلوگیری می­کنند.

در صورتی که تمام مانومتر ویکا, در میان ارتعاش­های مکانیکی قرار بگیرد؛ اجزا مانومتر ویکا مانند عقربه, مکانیزم متحرک و … را با کمک روغن یا گلیسیرین می­پوشانند. مانومتر ویکا  حتی در شرایط سخت و متفاوت نیز, تا دو درصد دامنه اندازه­گیری داشته و درستی آن بسیار دقیق است.

اگر مانومتر ویکا بتواند به درستی و دقیق, فشار گاز را مشخص کند؛ باید تنظیم صفحه مدرج و کالیبراسیون به درستی انجام شود. تنظیم صفحه,­ معمولا در پشت عقربه انجام می­شود.

یکی از کاربردهای مانومتر ویکا بوردنی, مشاهده اختلاف فشارها میان گازها می­باشد. برای آن که بتوان اختلاف فشارها را اندازه­گیری کرد؛ باید از مانومتر ویکا  که دو لوله بوردن دارا می­باشد؛ استفاده کرد.

مانومتر یو شکل

برخی مانومترها U شکل هستند و باز هم به همین شکل است که یک طرف آن باز می­باشد و طرف دیگر آن به ظرفی وصل است که می­خواهیم فشار گاز آن را متصل کنیم. در لوله عموما جیوه وجود دارد اما از مایع­های دیگری هم برای سنجش فشار, استفاده می­شود. مقدار جیوه در لوله مانومتر به گونه­ای است که ارتفاع جیوه, در دو سمت لوله­ی یو شکل, یکسان است. یک شیر در طرف ظرف وجود دارد که هنگامی که این شیر باز می­شود؛ گاز درون ظرف وارد لوله مانومتر می­شود و با این اتفاق, ارتفاع جیوه در لوله جابجا می­شود و به وسیله­ی همین تغییر جیوه و ارتفاع آن, فشار گاز اندازه­گیری خواهد شد.

مانومتر مارپیچی و حلزونی

علاوه بر مانومتر یو شکل و بوردن, مانومترهای مارپیچ و حلزونی نیز در بازار موجود است که بیش­ترین مقدار جابجایی ممکن, با میزان زاویه لوله­ها تناسب دارد و اگر در مواردی به حساسیب بالایی احتیاج داشته باشیم باید از مانومتر مارپیچ, استفاده می­شود. مانومتر مارپیچی و حلزونی, فضای کمی را اشغال می­کنند اما دقت بسیار بالایی دارند و جهت اندازه­گیری فشار در این مدل از مانومترها تا ۶۰۰۰ بار استفاده می­شود

مانومتر ویکا دو زمانه

این مدل از مانومترها, برای مقایسه فشار دو محیط مورد استفاده قرار می­گیرد. معمولا در این مدل از مانومترها, از جیوه یا آب رنگ شده استفاده می­کنند. اگر در یک مانومتر که از جیوه استفاده می­کند؛ اختلاف سطح میان دو طرف ۷۶ سانتی­متر باشد؛ هر دو محیط, به اندازه­ی فشار اتمسفر با هم اختلاف دارند.

مشخصات مانومتر ویکا

مدل­های مختلفی از مانومتر ویکا بوردنی در ایران موجود می­باشد که می­توان به مدل­های  , ۲۱۱.۱۰ , ۲۱۳.۵۳  , ۲۳۲.۵۰ و… می­باشد. مانومتر ویکا در رنج­های مختلفی ساخته می­شود. رنج­های مختلف توانایی اندازه­گیری فشارهای مختلف را دارند که معمولا بین ۶ تا ۱۰۰۰ bar است.  دقت هر کدام از مدل­های مانومتر ویکا متغیر است.  بدنه­ی مانومتر ویکا از جنس آلومینیوم و یا استنلس استیل است و خاصیت ضد زنگ دارند. مانومتر ویکا در برابر شوک و ضربه مقاومت بالایی دارد همچنین کانکشن آن عموما از جنس برنج می­باشد. سایزهای کانکشن مانومتر ویکا مختلف است و با توجه به ظرف و نوع گاز باید کانکشن مختص خود را تهیه نمود. همچنین سایز صفحات مانومتر ویکا, اغلب موارد بین ۴۰ میلی­متر یا ۱۶۰ میلی­متر است.  برخی از مانومترها در مقابل خورندگی محافظت می­شوند و از رنگ­هایی در بدنه­ی آن­ها استفاده می­شود که در برابر هر اکسیداسیونی, از آن محافظت می­کند. اما برخی مدل­های مانومتر ویکا نباید از گازهایی که خاصیت خورندگی با آلیاژهای مس دارند؛ استفاده کرد. بسیاری از مدل­های مانومتر ویکا در برابر ارتعاشات مختلف مقاومت بالایی دارد و محدوده­ی دمایی آن -۲۰ درجه سانتی­گراد تا ۶۰ درجه­ی سانتی­گراد است.

کاربرد مانومتر ویکا

همان طور که بیان شد هدف اصلی مانومتر, اندازه­گیری فشار گاز است اما یکی از کاربردهای مهم مانومتر برای اندازه­گیری دیگر متغیرهای گازها می­باشد. در حقیقت مانومتر قادر است به طور غیرمستقیم, دبی سیال/گاز, سطح مایع, ارتفاع مایع و سرعت گاز را اندازه­گیری کند. همچنین برای اندازه­گیری جریان داخل یک لوله می­توان از اختلاف فشار میان دو قسمت ابتدایی و انتهایی آن استفاده کرد.

صنایع مختلف دریایی احتیاج دارند تا به صورت مداوم, فشار گازهای مختلف را اندازه­گیری می­کنند. همچنین برای اندازه­گیری ارتفاع هواپیما, ماهواره, موشک­ها و.. از دریا می­توان از مانومتر ویکا استفاده کرد که از تغییر فشار با توجه به ارتفاع, برای محاسبه ارتفاع استفاده می­کنند.

مانومتر ویکا از نوع لوله بوردن, می­تواند طیف گسترده­ای از اختلاف فشارها میان گازها را اندازه­گیری کند. لوله مانومتر ویکا بلند است و به دلیل ویژگی­های خاص دستگاه مانومتر, یک وسیله­ی کاربردی برای اندازه­گیری فشارهای بالا است. به طور معمول از این مدل از مانومتر ویکا برای اندازه­گیری فشارهای کم­تر از اتمسفر و بیش­تر از اتمسفر استفاده می­شود.

مانومتر ویکا  در صنایع مختلفی کاربرد دارد و در تجهیزات و دستگاه­هایی که لرزش زیادی دارند و فشار دینامیکی آن­ها بالا باشد؛ مانومتر ویکا بوردنی, کارآیی بالایی دارد. اندازه­گیری مایعات, گازها با خاصیت چسبندگی بالا و کریستالی و… به خوبی عمل می­کند. صنایع هدف مانومتر ویکا از نوع بردن, در صنایع پتروشیمی، در آزمایشگاه­های مربوط به سنگ­ها, معادن؛ صنایع دریایی, صنعت اتومبیل سازی, موتور سازی و…. کاربرد دارد. برخی مدل­های مانومتر ویکا برای اندازه­گیری فشار دستگاه­های پنوماتیک, تجهیزات پزشکی, ساخت تجهیزات سرمایشی و گرمایشی و… مورد استفاده قرار می­گیرد.

 از مانومتر که یو شکل است معمولا برای اندازه­گیری فشار در خلا یا اختلاف فشار بین دو مکان مورد استفاده قرار می­گیرد.

یکی از انواع مانومتر ویکا که کارآیی بالایی دارد؛ مانومتر اکسیژن ویکا است که مقدار جریان خروجی گاز اکسیژن را تنظیم کرد و این موضوع در کپسول­های اکسیژن پزشکی از اهمیت بسیاری برخوردار است زیرا می­توان به وسیله­ی آن مقدار اکسیژن لازم برای بیمار را تنظیم کرد.

تشخیص مانومتر ویکای اصل با تقلبی در بازار

یکی از مهم­ترین موضوعات در هنگام خرید مانومتر, کیفیت محصول است و همان­ طور که بیان شد مانومتر ویکا یکی از پرفروش­ترین و معروف­ترین مانومترها در سطح جهان است. برخی فروشندگان بدون تعهد, جنس­های تقلبی که موجود دارند را به جای مانومتر ویکای اصل به خریداران می­فروشند. یکی از مشکلات رایج این است که بسیاری از محصولات بدنه­ی مانومتر ویکا را دارا می­باشند اما متاسفانه بر خلاف ظاهر یکسان, دقت و بخش­های داخلی آن­ها کاملا متفاوت است و همین مسئله بر روی دقت سنجش فشار به وسیله­ی مانومتر تاثیر مستقیم می­گذارد. در صورتی که قطعات مانومتر اصل و با کیفیت نباشد؛ فشار به درستی مشخص نمی­شود و همین مسئله می­تواند در بررسی دستگاه­ها و تجهیزات مختلف شما را دچار مشکل کند.

یکی از راه­های تشخیص مانومتر ویکای اصل, توجه به قسمت بوردن مانومتر است. در پشت گیج مانومتر ویکای اصل,  درپوشی وجود دارد که در مدل­های تقلبی مانومتر ویکا, وجود ندارد همچنین بر روی قطعات مانومتر ویکا, یک شماره یا مشخصه­ای درج شده است که به وسیله­ی آن می­توانید از اصل بودن قطعات مانومتر مطمئن شوید.

یکی دیگر از راه­های تشخیص مانومتر ویکای اصل, صفحه­ی آن است. صفحه­ی مانومتر ویکای اصل به هیچ عنوان قابلیت باز شدن ندارد اما در مدل تقلبی مانومتر ویکا, این صفحه باز می­شود و به وسیله­ی این مسئله می­توانید مدل تقلبی و اصل را از یکدیگر تشخیص دهید. البته راه­های دیگری نیز برای تشخیص انواع مدل­های مانومتر ویکا وجود دارد اما راحت­ترین راه­ها در زمان تشخیص همین موارد است که با کمی دقت می­توانید اصل و تقلبی بودن مانومتر ویکا را تشخیص دهید.

0 Shares

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.