ترمومتر, دماسنج

۵ نکته مهم در خرید ترمومتر

فاکتورهای مهم در خرید ترمومتر

ترمومتر انواع و کاربردهای زیادی دارد که قبل از خرید بایستی یک آگاهی کامل  در مورد همه­ی  دماسنج ­ها داشته باشید و سپس ترمومتری را انتخاب کنید که متناسب با نوع کار شما باشد. ما دراین مقاله قصد داریم به کسانی که می­خواهند یک ترمومتر با کیفیت بالا و دارای تجهیزات عالی را خریداری کنند، از تمام فاکتورهای مهم در حین خرید و ویژگی و نکات مهم این محصول برای آن­ها بازگو کنیم. همانطور که می­دانید ترمومتر یک دماسنج یا حرارت سنج بوده که برای اندازه­گیری دما یا حرارت یک جسم، از آن به صورت غیرتماسی استفاده می­کنند که خیلی از افراد ترمومتر را با نام دماسنج گازی نیز می­شناسند. دقت کنید که از ترمومترها به عنوان سیستم گرمایشی و سرمایشی برای موتورخانه­های کوچک یا کارهای صنایع نیز بکار می­برند که در خرید این محصول حتما به نوع اتصال و رنج دما یا نوع برند آن توجه کنید تا در حین کار با مشکل مواجه نشوید. در آخر اینکه مقیاس اندازه­گیری ترمومتر،  درجه­­ی سانتی­گراد یا فارنهایت می­باشد و درمعادلات فیزیکی از کلوین نیز استفاده می­کنند.

ترمومتر به همراه پایه مسی

انواع ترمومتر                                

 • ترمومتر لیزری

نام لاتین این نوع ترمومتر، Thermometer است که به صورت غیر تماسی دمای یک سطوح را اندازه­گیری کرده و یک موج پرتوی مادون قرمز را به سمت جسم منعکس می­کنند و در حین برخورد به آن شی­ء، انرژی که از آن خارج می­شود را دمای جسم در نظر می­گیرند. لازم است که بدانید این ترمومتر لیزری برای اندازه­گیری تب بسیار مناسب و کارایی دارد که بیش­تر در مکان­های عمومی از آن استفاده می­کنند.

 • ترمومتر مانومتر

ترمومتر مانومتر از دو نیم دایره تشکیل شده است که برای کارهای صنایع از آن بکار می­برند. دقت کنید که که یک طرف آن فشار و دیگری دمای یک جسم را به نمایش می­گذارد و این نوع ترمومترها به رنج فشار و دمای یک جسم وابسته است که ضرروی است در حین خرید، این ویژگی­ها را برای دماسنج خود در نظر بگیرید.

 • ترموکوپل­ها

از این ترموکوپل ها برای اندازه­گیری دمای داخل یک کوره استفاده می­کنند که در قسمت سر این دماسنج دو فلز سخت و بدون زنگ­زدگی متصل شده است که پتانسیل این دو فلز بالا و پایین  می­رود و این اختلاف پتانسیل،  دما یا حرارت کوره را نشان می­دهد. لازم است که بدانید در حین خرید این نوع دستگاه باید به طول غلاف داخل ترموکوپل، نوع اتصالات آن و همچنین جنس غلاف توجه بیش­تری کنید زیرا هر کدام از این موارد باید در داخل این نوع ترمومتر سالم باشند در غیر این صورت در حین کار با مشکل بزرگی مواجه خواهید شد. در آخر اینکه اتصالات دماسنج ترموکوپل به صورت دنده­ایی، فلنجی، سطحی یا دستی است.

 • ترمومتر میله­ایی

ترمومتر میله­ایی کاربرد زیادی برای اندازه­گیری دمای غذا یا مایعات دارد که می­توان با فرو بردن قسمت سره این ترمومتر در داخل غذا، دما یا حرارت آن را اندازه­گیری کرد.

 • ترمومتر دیجیتالی

این نوع دماسنج­­ را برای اندازه­گیری دمای یخچال یا کولرها انتخاب می­کنند که از یک سنسور نیمه رسانا به وجود آمده است و با تغییر دما مقاومت و جریان عبوری آن نیز تغییر می­کند و باعث نشان دادن دما و حرارت جسم می­شود.

 • ترمومتر الکی

در آزمایشگاه­ها از این نوع ترمومتر بیش­تر بکار می­برند که با الکل کار می­کند و مانند دماسنج جیوه­ایی در صورت انقباض یا انبساط کردن مایع درون ترمومتر، دمای یک جسم در داخل  لوله­ی نازک ترمومتر الکی  به نمایش گذاشته می­شود. دماسنج الکی در بازه­ی زمانی صفر تا صد درجه­ی سانتی­گراد قرار گرفته است. لازم به ذکر است که دماسنج جیوه­ایی خطر زیادی نسبت به ترمومتر الکی دارد و بهتر است ترمومتر الکی را جایگزین ترمومتر جیوه ایی کرد.

 • ترمومتر جیوه­ایی

همانطور که می­دانید این نوع دماسنج با جیوه کار می­کند و در صورت تغییر حجم، دما در سنسور ترمومتر به نمایش گذاشته می­شود. این نوع ترمومتر در صنایع و امور پزشکی کاربرد زیادی دارد و می­توان در این روزهای بحرانی شیوع بیماری کرونا از این دماسنج برای    اندازه­گیری تب فرد استفاده کرد.

 • ترمومتر گازی

این دماسنج از یک حباب شیشه­ایی تشکیل یافته است که در صورت تغییر حجم یا تغییر فشار داخل حباب، دمای یک جسم به نمایش گذاشته می­شود و جنس آن حباب شیشه­ایی از کوارتز یا پلاتین می­باشد. دقت کنید که در ترمومتر گازی، مویین به فشارسنج یا مانومتر جیوه­ایی متصل شده است و این باعث به درست نشان دادن دما یا حرارت یک شیء خواهد شد.

 • ترمومتر بی متال

در این نوع ترمومتر دو نوار فلزی وجود دارد که برای تبدیل تغییرات دما به تغییرات مکانیکی از آن استفاده می­کنند که اغلب از جنس برنج یا استیل می­باشد. دقت کنید که در صورت انبساط یا انقباض دما، عقربه­ی داخل صفحه­ی دماسنج به حرکت درآمده و دما یا حرارت یک جسم را به نمایش می­گذارد. لازم است که بدانید در صورت افزایش دمای ناگهانی یک شیء، طول این دو نوار فلزی که در داخل این دماسنج وجود دارد افزایش می­یابد و به شکل فنر حرکت می­کند.

 • ترمومتر عقربه­ایی

اغلب این نوع دماسنج به نوع کار یک جسم وابسته است و از نظر قطر، طول یا نوع اتصال سنسور انواع و کاربردهای زیادی دارد که می­توان به دماسنج عقربه­ایی بی متال و ترمومتر عقربه­ایی پر شده نام برد. لازم به ذکر است که نوع ترمومتر عقربه ایی پر شده به گروه یا دسته­ی دماسنج پر شده از جیوه برای اندازه­گیری دمای یا فشار بخار یک جسم گفته می­شود.

 • ترمومتر دیتالاگردما

این دماسنج قابلیت اندازه­گیری دما به صورت مدوام را دارد یعنی می­تواند پس از فعال شدن، دما را طی چند ساعت در حافظه­ی بلند مدت خود ضبط کند و آن را در پوشه­ایی ذخیره کند. اغلب اوقات ترمومتر دیتالاگردما بدون نیاز به لپ تاب یا کامیپوتر می­تواند به تنهایی کار کند و در صو رت تغییر دمای محیط، آگاهی لازم را به صورت هشدار به اطرافیان خود بدهد. لازم است که بدانید یکی از ویژگی­های مهم و خاص این نوع دماسنج این است که می­تواند بعد از ضبط و ذخیره­ی چند ساعت دمای محیط، آن را به راحتی با ایمیل یا گزارش به لپ تاب یا نرم افزارهای دیگر ارسال کرد. در آخر اینکه در حین خرید این نوع دستگاه اندازه گیری دما به نوع اتصالات آن توجه کنید زیرا این دماسنج فقط در شرایطی می­تواند به درستی دما را در اختیار شما قرار دهد که نوع اتصال آن از طریق کابل یا وای فای باشد.

 • ترمومتر محیطی

این ترمومتر محیطی نیز قابلیت ثبت و ذخیره­ی دمای محیط  در حافظه­ی بلند مدت خود را دارد و از دو پراب تشکیل یافته است. این نوع دماسنج­ها را می­توان بر روی یخچال­های فریز نصب کرد و دمای آن­ها را اندازه گیری کرد. دقت کنید که این نوع ترمومتر امکان شناسایی دلیل تغییر دمای ناگهانی در یک محیط را دارد و روی میز یا روی دیوار می­تواند به راحتی نصب شود.

 • ترمومتر آنالوگ

یکی از ارزان­ترین و مقرون به صرفه ترین دماسنج، ترمومتر آنالوگ می­باشد که برای    اندازه­گیری محیط خانه بسیار مناسب است. این دستگاه یک صفحه­ی نشانگر دما با مقیاس  درجه­ی سانتی­گراد دارد که اغلب در هر دو درجه­ی سانتی گراد دما اندازه­گیری می شود.

نکات مهم در حین خرید ترمومتر

با شیوع بیماری کرونا و انتقال سریع آن از فردی به فردی دیگر بایستی همه­ی افراد در منزل خود یک ترمومتر داشته باشند و هر شبانه روز یک بار تب خود را با این دستگاه اندازه گیری کنند به همین خاطر در ادامه­ی این مقاله قصد داریم از تمام نکات مهمی که باید در حین خرید دماسنج یا همان ترمومتر در نظر داشته باشید را برای شما بازگو کنیم :

 • انتخاب نوع دماسنج یا ترمومتر

ابتدا بایستی نوع دماسنج خود را با توجه به نوع کار خود انتخاب کنید. دقت کنید اگر قصد دارید برای اندازه­گیری دمای محیط یک ترمومتر تهیه کنید بهتر است از ترمومتر جیوه­ایی یا دیجیتالی استفاده کنید که می­توانید در حین خرید با توجه به سلیقه­ی خود مدل مدنظرخود را بخرید ولی اگر برای اندازه­گیری دما یا حرارت دستگاه­های مورد استفاده در صنایع یا امور پزشکی، دنبال یک ترمومتر هستید، بهتر است دماسنج­های ترموکوپول یا آنالوگ را انتخاب کنید.

 • اندازه­ی ترمومتر

بعد از اینکه نوع دماسنج را انتخاب کردید باید اندازه­ی ترمومتر خود را مشخص کنید یعنی در دماسنج­های معمولی بایستی اندازه­ی دماسنج را متناسب با فضایی که قرار است این دستگاه را به آن محیط نصب کنید، انتخاب نمائید ولی اگر دماسنج صنعتی را انتخاب کرده­اید باید از مدل صنعتی که صفحه­ی نمایشگر بزرگ و خوانایی دارد استفاده کنید.

 • خاموشی خودکار

در حین خرید بهتر است دماسنج­هایی را مدنظر خود قرار دهید که امکانات و قابلیت­های زیادی را داشته باشد به خصوص بایستی قابلیت خاموش کردن به صورت خودکار را دارا باشد تا در مصرف منبع تغذیه صرفه جویی شود.

 • قیمت ترمومتر محیطی

در آخربه قیمت یک دماسنج توجه کنید زیرا قیمت همه­ی دماسنج­ها یکسان نیست و براساس اندازه و نوع کابرد آن­ها قیمت­ها به فروش می­رسند.

خرید ترمومتر

ما در این مقاله سعی کردیم انواع ترمومتر یا دماسنج با فاکتورهای مهم در خرید ترمومتر را برای شما بازگو کنیم، حال اگر قصد خرید یک دماسنج با کیفیت و مقرون به صرفه را دارید بهتر است به صورت حضوری یا مراجعه به سایت­های معتبر، دستگاه خود را خریداری نمائید.

0 Shares

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.